Montaż

Poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, jak  należy dokonać posadowienia niecki. 

ZACHĘCAMY DO POBRANIA INSTRUKCJI MONTAŻU BASENU Pobierz

Krok I
W wyznaczonym na basen miejscu, na podstawie rysunku technicznego należy wykopać dół o rozmiarach nieco większych od wymiarów niecki (około 20 -30cm więcej z każdej strony). Należy przy tym zwrócić uwagę, że w miejscu, w którym będzie się znajdowała górna część basenu, dół powinien być szerszy, natomiast tam gdzie będzie znajdowała się dolna część (dno) basenu, dół powinien się zwężać.

UWAGA! W przypadku terenów podmokłych lub występowania wód gruntowych, wokół basenu należy wykonać opaskę drenażową.


Krok II
Na dnie wykopanego dołu, robimy wylewkę betonową (beton klasy B20) o grubości 15-20cm (w zależności od wielkości basenu i jakości podłoża) z wypoziomowanym dnem. Aby zabezpieczyć przed osiadaniem czy przesuwaniem gruntu, płytę betonową zbroimy prętem stalowym, żebrowatym Ø 10 – 12 mm. Płytę należy zatrzeć na gładko. Jeśli nadal znajdują się na niej drobne nierówności należy ułożyć warstwę styroduru, nie grubszą niż 5 cm.

Krok III
W wykopie przygotowanym osadzamy nieckę. Po osadzeniu basenu na płycie betonowej sprawdzamy poziomy. Gdy mamy pewność, że basen został ustawiony równo, możemy przejść do następnego kroku.

Krok IV 
Zanim napełnimy basen wodą, wycinamy otwory (jeżeli nie są wycięte), po czym dokonujemy instalacji osprzętu basenowego w ścianie niecki.

Krok V 
W studzience lub podobnym pomieszczeniu montujemy zestaw filtracyjny i łączymy orurowanie z basenem.
UWAGA: Pomieszczenie, w którym znajduje się zestaw filtracyjny musi być szczelne. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której osprzęt zostanie zalany wodą.

Krok VI
Nalewamy około 20 cm wody do basenu i ponownie sprawdzamy czy basen jest równo ustawiony.

Krok VII
Obsypujemy boki basenu suchą zaprawą piachowo-cementową w stosunku 1:5 lub gotową zaprawą klasy B5 aż do wyrównania poziomów wody i zaprawy. Suchą zaprawę polewamy wodą, aby dopasowała się idealnie do kształtu basenu.

KROK VIII
Czynności z punktów VI i VII powtarzamy do momentu, aż basen całkowicie zostanie napełniony wodą.

UWAGA!
Napełniając basen wodą, należy sprawdzić, czy spod uszczelek zamontowanych urządzeń w ścianie basenu i studzience nie wycieka woda.

UWAGA! Pusty basen może zostać uniesiony przez wody gruntowe, dlatego należy obsypać go mieszanką piachu z cementem, a zimą opróżnić basen tylko częściowo.

NIE WOLNO napełniać wodą basenu stojącego luzem bez obsypania, ponieważ ciśnienie jakie
wywiera woda na jego ściany może spowodować rozerwanie konstrukcji!!!